poniedziałek, 13 czerwca 2016

Sernik truskawkowy na bezie włoskiej
Składniki na spód:

- 200 g suszonych daktyli
- 130 g blanszowanych migdałów

Migdały i daktyle grubo posiekać. Umieścić w malakserze i miksować kilka minut. Migdały powinny być drobno zmielone, a masa kleista. Podczas miksowania warto co jakiś czas sprawdzać palcami czy masa ma już odpowiednią konsystencję.
Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wsypać masę daktylową i równomiernie rozprowadzić i lekko docisnąć. Schłodzić w lodówce.


Składniki na sernik:

- 500 g półtłustego twarogu
- 500 g truskawek
- 200 ml śmietany 30%
- 24 g żelatyn + 60 ml wody
- 2 białka
- 160 g cukru
- 40 ml wody

W misie miksera umieścić ser i truskawki. Zmiksować do otrzymania gładkiej masy.
Żelatynę zalać wodą i odstawić na 10 minut do napęcznienia.

Przygotować bezę włoską. Białka umieścić w misie miksera. Obok przygotować 20 g cukru. Wodę i 140 g cukru umieścić w niewielkim rondelku, wymieszać i zagotować. W rondelku umieścić termometr cukierniczy. Syrop gotować na średniej mocy palniku, aż osiągnie temperaturę 118oC, pamiętając by go nie mieszać. Gdy syrop uzyska temperaturę 100oC, należy zacząć ubijać białka, tak jak na zwykłą bezę. Gdy piana będzie sztywna, zacząć wsypywać cukier, łyżka po łyżce, cały czas miksując.
Po osiągnięciu przez syrop 118oC natychmiast ściągnąć go z ognia. Obroty miksera zwiększyć na maksymalne i bardzo powoli, cienką strużką wlewać gorący syrop do piany z białek, cały czas ubijać. Po wlaniu całego syropu miksowanie kontynuować przez 6 - 8 minut, do całkowitego ostudzenia bezy. Gotowa beza powinna być bardzo sztywna, gęsta i lśniąca.

Żelatynę podgrzać na niewielkim ogniu, do jej całkowitego rozpuszczenia, uważając by jej nie zagotować. Lekko schłodzić. Do przestudzonej żelatyny dodać łyżkę masy serowej, wymieszać. Następnie dodać dwie kolejne łyżki i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną żelatynę wlać do masy serowej i zmiksować. Jeżeli mamy mikser planetarny żelatynę warto przygotować podczas miksowania i chłodzenia bezy włoskiej.

W osobnej misce ubić do sztywności schłodzoną śmietankę. Dodać ją do masy serowej, w dwóch turach, delikatnie wymieszać.

Do gotowej bezy włoskiej dodać 4 - 5 łyżek masy serowej, delikatnie wymieszać. Tak przygotowaną bezę dodać do masy serowej, wymieszać do połączenia składników.

Na spód  daktylowy wyłożyć masę serową, wyrównać szpatułką. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce.
1 komentarz: