środa, 16 grudnia 2015

Lukier Królewski
Składniki:

- 65 g białka
- 260 g cukru pudru


Wykonanie:

Taką ilość białka jak w przepisie otrzymamy mniej więcej z dwóch jajek o rozmiarze L, chociaż trzeba pamiętać, że jajko jajku nierówne.
Białka dokładnie oddzielamy od żółtek. Najlepiej 1 - 2 dni przed robieniem lukru. Idealnie sprawdzą się białka mrożone, podobno są one najlepsze do zrobienie lukru królewskiego:).
Cukier puder przesiewamy przez sito, nie może być w nim żadnych grudek. Przesypujemy do suchego naczynia i dodajemy białka.
Miksujemy na najniższych obrotach, nie za długo, tylko do momentu aż powstanie gładka, kremowa masa, o pięknym białym kolorze. Czekamy chwilkę by wszystkie pęcherzyki powietrza, które powstały podczas miksowania , wypłynęły na wierzch, mieszamy i gotowe.
Lukier, który otrzymamy będzie idealny do pokrywania dużych powierzchni. Jest lekko gęsty, ale łatwo można go rozprowadzić po powierzchni pierniczka, delikatnie się rozpływa (pierniczek A).
Gdy chcemy otrzymać lukier bardziej gęsty, nadający się do robienia koronek i wzorów, należy do białek dodać więcej cukru pudru. Taki lukier jest gęsty, nie zlewa się i dość szybko wysycha. Gdy nałożymy odrobinę takiego lukru na pierniczek, powinien tworzyć stojące szczyty:) (pierniczek - B).
Gdy lukier wyjdzie nam za gęsty, należy go rozrzedzić białkiem, nigdy wodą. Gdy będzie za rzadki dodajemy odrobinę cukru pudru.

Cukier królewski można barwić na rożne kolory, najlepiej używać barwników w żelu, nie polecam w proszku.

Przepis na pierniczki znajdziecie tutaj:)


3 komentarze: