poniedziałek, 9 listopada 2015

Rogale marcińskie




Składniki na ciasto:

- 500 g mąki
- 30 g świeżych drożdży
- 240 ml mleka
- 4 żółtka
- 65 g cukru
- 60 g masła
- szczypta soli
- 260 g masła do przekładania


Składniki na farsz:

- 350 g białego maku
- 500 ml mleka
- 250 g cukru
- 50 g miodu
- 150 g blanszowanych, zmielonych migdałów
- 100 g zmielonych orzechów włoskich
- 150 g pokruszonych biszkoptów
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 50 g rodzynek
- 2 jajka
- 1 - 2 łyżki śmietany (opcjonalnie)


Składniki na lukier:

-  180 g cukru pudru
- 3 łyżki  soku z cytryny
- 1 łyżka wody


Dodatkowo:

- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania rogali
- drobno posiekane orzechy lub migdały do posypania


Wykonanie ciasta:

Do 1/2 szklanki ciepłego mleka wsypać 20 g cukru, dodać drożdże i wymieszać. Rozczyn odstawić w ciepłe miejsce, na 15 minut, do wyrośnięcia.
Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem na jasną i puszystą masę.60 g masła roztopić w niewielkim rondelku, ostudzić. Mąkę przesiać z solą do dużej miski. Zrobić zagłębienie, wlać wyrośnięty rozczyn i masę żółtkową. Wyrobić miękkie i elastyczne ciasto. Pod koniec, w dwóch turach, dodać roztopione masło. Po każdym dodaniu wyrabiać tak długo, aż ciasto wchłonie cały tłuszcz.
Wyrobione ciasto owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez godzinę.
Schłodzone ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 45 x 25 cm. Pozostałe masło równomiernie rozłożyć na 2/3 części ciasta. Masło można wcześniej zamrozić i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Schłodzone i starte masło nie tylko z łatwością rozłożymy na cieście, ale ułatwi nam późniejsze wałkowanie ciasta.
Ciasto złożyć na trzy części, zaczynając od części, na której nie ma masła. Brzegi ciasta docisnąć, obrócić o 90o i ponownie rozwałkować na prostokąt. Ponownie złożyć na trzy części, zawinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. Proces wałkowania i składani powtórzyć 3 razy, po każdym wałkowaniu chłodzić ciasto w lodówce przez 30 minut. Po ostatnim wałkowaniu i składaniu, ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na całą noc.




Wykonanie farszu:

Mak zalać gorącym mlekiem, odstawić na 2 godziny. Po tym czasie mak odcedzić i dokładnie odsączyć. Rodzynki  sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić. Mak razem z rodzynkami zmielić dwukrotnie. Jajka zmiksować z cukrem na puszystą i jasną masę, razem z miodem dodać do maku, wymieszać. Do masy makowej wsypać pokruszone biszkopty, zmielone migdały i orzechy oraz kandyzowaną skórkę z pomarańczy, dokładnie wymieszać. Jeżeli masa okaże się zbyt zwarta dodać 1 - 2  łyżki śmietany.


Wykonanie lukru:

Cukier puder przesiać, wlać sok z cytryny i wodę. Za pomocą łyżki rozetrzeć na gładką i jednolitą masę.  Gdyby lukier okazał się za rzadki dodać odrobinę cukru, gdy będzie za gęsty wlać troszkę wody.


Wykonanie rogali:

Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach 70 x 30 cm i pokroić na 14 trójkątów ( długość podstawy 10 cm).
Nadzienie przełożyć do worka cukierniczego. Na każdym trójkącie wyciskać dość dużą ilość nadzienia. Podstawę trójkąta złożyć do środka, na głębokość około 2 - 3 cm.  Na środku zrobić nacięcie, delikatnie rozchylić na boki, a następnie zwinąć rogaliki.






Gotowe rogaliki ułożyć na blaszce, przykryć ściereczką i pozostawić na godzinę do wyrośnięcia. Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180oC i piec przez około 20 minut, będą miały złoto - brązową kolor.   

Upieczone rogale wyjąć na kratkę, polukrować i posypać posiekanymi migdałami lub orzechami.



5 komentarzy:

  1. Cudne !! :) Patrząc na składniki muszą smakować magicznie i wiem, że kiedyś będę musiała je sama zrobić ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, są naprawdę pyszne:), chociaż pracochłonne:)

      Usuń
  2. Jakie dorodne :) Ja zrobiłam w tym roku mini i bez biszkoptów w nadzieniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wersja mini to fajny pomysł, łatwiej je spałaszować:)

      Usuń
  3. Wyglądają bardzo,bardzo smakowicie

    OdpowiedzUsuń